
Nové solárne články typu perovskit-kremík dosiahli rekord v účinnosti
Vedci z Austrálskej národnej univerzity (ANU) ukázali, že ukladanie perovskitových solárnych článkov na kremíkové je jeden zo spôsobov na zvýšenie množstva zachyteného slnečného žiarenia. Pomocou takýchto tandemových solárnych článkov sa im podarilo prelomiť rekord v účinnosti. Výskumníci tvrdia, že ich nové solárne články typu perovskit-kremík dosiahli účinnosť 27,7 % pri premene slnečného žiarenia na energiu. To je viac ako dvojnásobok účinnosti technológie spred piatich rokov (13,7 percenta) a slušný nárast oproti 25,2 percentám hláseným pred dvoma rokmi.
Najbežnejšie dostupné solárne články, založené výhradne na kremíku, sa dnes pohybujú okolo 20-percentnej účinnosti. Aj kremík, aj perovskit dokážu premieňať slnečné svetlo na energiu, ale spoločne fungujú ešte lepšie. Je to tak preto, lebo tieto dva materiály absorbujú rôzne vlnové dĺžky svetla. Kremík zbiera väčšinou červené a infračervené svetlo, zatiaľ čo perovskit sa špecializuje na pásmo zeleného a modrého svetla. Najlepšie to funguje, ak sa polopriehľadné perovskitové články ukladajú na kremíkové články.
V tomto prípade výskumníci ANU urobili dizajn efektívnejším zlepšením vrchnej vrstvy. Potiahli perovskitovú vrstvu materiálom nazvaným n-butylamóniumbromid, čo je ďalší typ perovskitového materiálu, ale usporiadaný dvojrozmerne. Tím chce svoju technológiu komercializovať, no hovorí, že sa stane vhodnou na hromadnú výrobu, až keď dosiahne účinnosť asi 30 percent. Očakáva sa, že k tomu dôjde okolo roku 2023. Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Energy Materials.
Zdroj: newatlas.com.
Zobrazit Galériu