
Automatizácia legacy systémov nemusí byť nudná
Špeciálny projekt
Malý krok pre inžinierov, ktorí automatizujú každý deň, veľký krok pre organizáciu nadnárodného korporátu. To je projekt Apollo X, ktorý vyvíjajú v T-Systems Slovakia v Košiciach. Na naše otázky odpovedal Csaba Garay, Product Owner/Architect projektu.
Čomu sa venuje projekt Apollo X?
Apollo X sa zameriava na automatizáciu základného procesu na riadenie zmien v IT systémoch, tzv. Change Management proces, ktorý je založený na praktikách ITIL v3. Aktuálny Change Management proces je zastaralý, zdĺhavý, obnáša veľa manuálnych úkonov a nezohľadňuje potreby tzv. greenfield projektov. Organizácia Deutsche Telekom IT, pre ktorú z Košíc priamo pracujeme, prechádza transformáciou na modernejšie technológie, nástroje a aj praktiky v oblasti softvérového vývoja, preto sme sa pustili do automatizácie tohto procesu.
Ako vyzerá Change Management pred automatizáciou?
Dokumentujeme ho v nástroji Micro Focus Service Manager, interne ho voláme jednoducho SM9. Pre každú zmenu v IT systémoch v SM9 potrebujeme vytvoriť tzv. RfC (request for change) a ten potom previesť cez fázy procesu: inicializácia, analýza, plánovanie schválenie, implementácia a uzatvorenie change. Každá táto fáza sa vykonáva manuálne - ľuďmi - a tým vzniká priestor na prestoje a spomalenie celého procesu.
A ako bude vyzerať po automatizácii?
Apollo X na základe minimálnych vstupných údajov vytvorí žiadosť na zmenu a prevedie ju automaticky cez všetky fázy. Okrem toho pracujeme na riešeniach, vďaka ktorým zautomatizujeme aj implementáciu technickej zmeny v systémoch. Ide napríklad o nasadenie nových verzií alebo zmenu konfigurácií. Takto dokážeme eliminovať ľudské chyby, ušetriť čas a zvýšiť efektivitu práce.
Ako toto riešenie vyzerá konkrétne v Apollo X?
Zameriavame sa na projekty, ktoré už pracujú aspoň čiastočne so CI/CD princípmi - tu bude prepojenie na náš systém relatívne jednoduché cez API. Potom riešenie vyvíjame aj pre tzv. legacy aplikácie, pre ktoré pripravujeme grafické rozhranie. Okrem iného si tieto aplikácie vyžadujú veľa manuálnych úkonov a my ich chceme automatizovať pomocou rôznych skriptov a DevOps nástrojov. Vďaka Apollo X by sme tak vedeli získať skutočnú end-to-end (E2E) automatizáciu a odpadlo by množstvo byrokracie, zbytočného čakania a nekonečného klikania v SM9.
V akom štádiu vývoja je tento projekt?
Koncom minulého roka sme s naším tímom, ktorého súčasťou sú aj part-timeri a experti na nástroj Micro Focus Operations Orchestration, vytvorili prototyp. Tento rok sme začali pracovať na minimálnej verzii produktu (MVP), ktorý vyvíjame na cloudovej platforme AWS, s využitím Lambda serverless funkcií. Počas celého vývoja plánujeme využívať princípy SAFe DevOps od definovania hypotézy, cez continuous integration až finálnu evaluáciu.